Izolacje w budownictwie używane są bardzo często. Izoluje się dachy, stropy, izoluje się ściany, podłogi, ale przede wszystkim fundamenty. Zawsze budując dom powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę – fundamenty powinny być zabezpieczone bardzo dokładnie!
To, jak będzie się nam mieszkało w naszym nowym domu, zazwyczaj zależy od tego, jak wiele uwagi poświęcimy odpowiedniemu wykończeniu. Odpowiednia izolacja termiczna zapewni dobra jakość powietrza, natomiast izolacja fundamentów sprawi, że nasz dom będzie suchy i bezpieczny, ale tez zdrowy dla domowników. Wiele osób uważa, że wzniesienie fundamentów jest już pełnym sukcesem – niestety nie – to dopiero połowa sukcesu! Koniecznie należy zabezpieczyć fundamenty przed niszczycielskim działaniem wody – jest to konieczne, jeżeli chcemy mieszkać w wygodnym i pozbawionym defektu domu, do którego nie trzeba będzie wciąż dopłacać. Dlaczego izolacja w budynku powinna być wykonana od razu? Dlaczego tak dużą wagę powinniśmy przykładać do izolowania ścian i fundamentów? Dlaczego powinniśmy zabezpieczać dom przed wilgocią? Z prostego powodu, w późniejszym terminie wszystkie prace mogą okazać się niezwykle długotrwałe, ale tez sprawiające wiele kłopotu – trzeba będzie od nowa kopać, rozwiercać i robić bałagan. Niektórzy specjaliści uważają, że źle wykonana izolacja jest już po prostu nie do naprawienia – można ją poprawić, ale nigdy nie będzie działała w taki sposób, jak ta wykonana od razu poprawnie.
Bardzo ważna jest izolacja ścian fundamentowych. Jeżeli nie jest ona wykonana odpowiednio, z gruntu może przenikać woda do naszych murów, tworząc w ten sposób stałe zawilgocenia, które nie będą chciały w pełni zniknąć, nawet jeśli przez długi czas będzie utrzymywała się ładna pogoda, bez opadów. Jeżeli fundamenty są mokre, ulęgają one niestety bardzo niebezpiecznej korozji, a wiec niszczeją w zastraszającym tempie. Izolacja jest zatem niezwykle ważna i należy o niej pamiętać!