Kiedy stoimy przed koniecznością całkowitego przerobienia łazienki albo nawet zbudowania całkiem nowej, możemy się zastanawiać, czy tego typu inwestycja jest trudna. Pod pewnymi względami na pewno tak. I z reguły samodzielnie nie będziemy w stanie zrobić sobie takiej łazienki. Dlaczego tak jest? Prawda jest taka, że trudne jest nie tyle samo projektowanie łazienek, co wykonanie wszystkich koniecznych prac instalacyjnych. Jak wiadomo, do łazienki musi być podłączona zarówno woda, jak i kanalizacja. Czyli konieczna jest ingerencja w istniejącą już instalację wodno-kanalizacyjną. Jeśli takiej nie ma, to trzeba ją zrobić od podstaw, a to wiąże się z szeregiem różnego rodzaju prac, do których trzeba mieć odpowiednie narzędzia, materiały, a także doświadczenie w montowaniu tego typu instalacji. Samo techniczne projektowanie łazienek opiera się w głównej mierze na zaprojektowaniu przyłączy wodnych i kanalizacyjnych.

Planowanie to podstawa

Takie dokładne planowanie jest to o tyle ważne, że ma bardzo istotny wpływ na aranżację całej łazienki. Spowodowane jest to tym, że w danych miejscach będą znajdować się taki elementy wyposażenia łazienkowego, takiego jak muszla klozetowa, prysznic, wanna czy pralka. Tam, gdzie zostaną zamontowane odpływy i ujęci wody, tam dane elementy muszą być ustawione. Dlatego już zna etapie planowania poszczególnych przyłączy, trzeba koniecznie wiedzieć mniej więcej, jak zagospodarujemy przestrzeń łazienki.

Z tego powodu projektowanie łazienek powinno przebiegać w sposób jak najbardziej kompleksowy z ujęciem każdego etapu aranżacji wnętrza naszej nowej łazienki. W tym celu dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju wizualizacje komputerowe, które jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych pomogą nam wybrać najbardziej optymalne i funkcjonalne rozmieszczenie danych elementów w naszej łazience. Taka wizualizacja doskonale nam zobrazuje, jak będzie wyglądać nasza łazienka i pomoże w wybraniu innych elementów dekoracyjnych.