Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Dla niektórych kobiet jest to jednocześnie dość trudny moment, jeśli spodziewają się one dopiero pierwszego dziecka. Często nie wiedzą wtedy, jak mają o nie zadbać lub na jakie badania się wybrać, by mieć wszystko pod kontrolą. A spokojnie można wyróżnić kilka takich badań, na które kobieta w ciąży musi się udać.

Które badania są najważniejsze?

Do badań należy m.in. usg genetyczne, jednak zanim kobieta się na nie zdecyduje, musi wybrać dla siebie właściwego ginekologa. To właśnie ginekolog poprowadzi swoją pacjentkę przez ciążę, więc może mieć on ogromny wpływ na jej zdrowie oraz na zdrowie samego dziecka. Do swojego ginekologa należy mieć pełne zaufanie, więc nie mając go, najlepiej wybrać dla siebie innego lekarza. W końcu w każdej chwili można go zmienić, sprawdzając wcześniej, jacy specjaliści cieszą się największym zainteresowaniem. Jeśli danego lekarza poleca wiele kobiet i specjalizuje się on właśnie w prowadzeniu ciąży, warto na pewno do niego się zgłosić przynajmniej na pierwsze spotkanie. Dobry lekarz zawsze powie kobiecie, czy jej przyda się usg genetyczne, badanie krwi, czy może inny test zdrowia. Dodatkowo, dobrego ginekologa o wszystko można spytać, a on zawsze znajdzie odpowiedź nawet na najbardziej skomplikowane pytania. Dzięki niemu kobieta w ciąży na pewno poczuje się bezpieczniej i nawet z przyjemnością zrobi sobie kolejne testy, bo zyska pewność, że będą one prawidłowo wykonane. A to ważne, aby badania były przeprowadzone w sposób prawidłowy, bo to po nich oceni się stan zdrowia kobiety oraz jej dziecka.

Takie usg genetyczne może np. pokazać, czy dziecko ma jakieś wady genetyczne lub czy może mieć z nimi problem po urodzeniu. Ginekolog wyjaśni te wszystkie sprawy swojej pacjentce, a ta sama ustali, co chce zrobić z pozyskanymi informacjami. Jej lekarz na pewno zawsze jej również doradzi, dlatego kobieta w ciąży nie będzie sama podejmować ważnych decyzji. Zawsze najpierw przeanalizuje je ze swoim lekarzem.